دریاچه نئور؛ بزرگترین دریاچه طبیعی اردبیل

به گزارش چاپ گرافیکی، دریاچه نئور در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال در یکی از دره های کوهستان باغرو و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر 210 هکتار واقع می باشد برای رسیدن به آن پس از طی حدود 35 کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو می رسیم سپس می بایست جاده ای به طول 13 کیلومتر را به سمت بالای کوه طی کرده و پس از گذر از کنار روستای عباس آباد به دریاچه می رسیم.

دریاچه نئور؛ بزرگترین دریاچه طبیعی اردبیل

جاده کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه آسفالت بوده، ولی جاده دور دریاچه خاکی است.

دریاچه نئور که بزرگترین دریاچه طبیعی و آب شیرین استان اردبیل می باشد در بلندی های باختری رشته کوه باغرو (تالش) بر روی ولکانیت پرفیر آندزیتی - ائوسن بالایی ایجاد شده است .

دریاچه نئور در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر 210 هکتار واقع می باشد

دریاچه نئور مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل بهار به هم می پیوندند و دریاچه واحد را به وجود می آورند و در حداکثرین عمق در حد کمینه 5/5 متر و در حد بیشینه 13 متر می باشد.

آب این دریاچه برای استفاده آبیاری زمین های کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرد که در سال 1366 به منظور ذخیره آب جهت استفاده های کشاورزی سدی در تنها خروجی دریاچه (قانلی دره) احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت و هر ساله به میزان اندک بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان جهت کنترل جمعیت گامارس های موجود در دریاچه رها سازی می گردد. وسعت حوضه آبریز دریاچه نئور 45 کیلومتر مربع بوده و از مراتع ییلاقی عشایر فندوقلو می باشد.

دریاچه نئور مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است

محدوده دریاچه نئور به عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است لذا شکار هر گونه پرنده آبی در این دریاچه ممنوع بوده و دارای ارزش های زیستگاهی - اکوتوریستی - زنبور داری - کشاورزی و دامداری می باشد، این منطقه داراى پوشش گیاهى متنوع از جمله شبدر، بابونه، بومادران، آلاله، نعناع و… است، دریاچه نئور زیستگاه برخی از گونه های پرندگان مهاجر عبوری نیز هست.

دریاچه نئور که بزرگترین دریاچه طبیعی و آب شیرین استان اردبیل می باشد

چشمه های منطقه نئور : گور بلاغی، شبلو بلاغی، گول بلاغی، قاشقا بلاغی، پیالا گوزه، قورما چوخور بلاغی، دیری بلاغی، پاسگاه بلاغی، قوتور بلاغی، حسین بلاغی، اوبا بلاغی، اسدخان یوردونون بلاغی، سید یوردونون بلاغی، قالا گوزه سی، فرخ یوردونون بلاغی

منبع: گردشبان

به "دریاچه نئور؛ بزرگترین دریاچه طبیعی اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه نئور؛ بزرگترین دریاچه طبیعی اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید