حذف کنکور جزو برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست، سهمیه های کنکور باید تعدیل شوند

به گزارش چاپ گرافیکی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه حذف کنکور جزو برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست، تاکید نمود که سهمیه های کنکور باید تعدیل شوند.

حذف کنکور جزو برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست، سهمیه های کنکور باید تعدیل شوند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی چاپ گرافیکی، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و در پاسخ به سوال چاپ گرافیکی پیرامون آخرین شرایط ساماندهی شرایط سهمیه های کنکور گفت: در بحث سهمیه ها چون بخش عمدۀ سهمیه ها مصوبۀ مجلس شورای اسلامی است، مثل سهمیۀ ایثارگران که سهم 25 درصدی است و هم چنین بومی گزینی، لذا حل مسئلۀ سهمیه ها مستلزم همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است.

وی با اشاره به کوشش های اجرا شده و همکاری های شکل گرفته در این خصوص گفت: لایحه ای در این زمینه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه آماده شده است ک امیدواریم بتوانیم با مجلس آینده که فردا کار خودش را شروع می نماید تعاملی در این زمینه داشته باشیم.

رئیس ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: این موضوع ابتدا باید در تعامل با هیئت رئیسۀ مجلس و بعد کمیسیون آموزش و تحقیقات در یک زمان بندی معین و کوتاه، محقق گردد. باید توجه داشت که این یک حوزۀ کاری مشترک است و هیچ یک از دو نهاد مجلس یا شورا نمی توانند کار نهاد دیگر را انجام دهند و حتماً باید در یک تقسیم کار و همکاری متقابل، این امر محقق گردد.

عاملی همچنین در پاسخ به این سوال که تصمیم کلان در این زمینه حذف، تعدیل یا تغییر سهمیه ها است، گفت: موضوع، لزوماً حذف سهمیه ها نیست، این سهمیه ها می تواند به شکل مازاد تعریف شوند. در برخی از حوزه ها اگر سهمیه به صورت مازاد تعریف گردد، جلوی جذب را برای عموم مردم نمی گیرد. ولی به هرحال باید این مسئله تعدیل گردد و بحثی که وجود دارد، این است که ما در برخی از زمینه ها نزدیک 35 یا 40 درصد سهمیه داریم و این حجم سهمیه مسلماً زیاد است. ضمن این که الان عملاً متقاضی در برخی حوزه ها وجود ندارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مثلاً در عموم رشته های پزشکی این مشکل وجود دارد، اما در سایر رشته ها عملاً جایگاه خالی داریم و موضوعِ رقابت بین سهمیه و غیرسهمیه مطرح نیست.

حذف کنکور جزو برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست

عاملی در پاسخ به سوال چاپ گرافیکی پیرامون حذف کنکور نیز گفت: حذف کنکور در حال حاضر بحث ما نیست و کنکور، یکی از معتبرترین روش هایی است که ما در اختیار داریم که اعتماد بالای ملی هم در این حوزه وجود دارد و دقت های لازم نیز در آن لحاظ می گردد. ولی این فرآیندی که در یک نیم روز و ظرف چهارساعت برای دانشجو و آیندۀ او تصمیم گیری گردد، لزوماً روش مناسبی نیست و ما در بسیاری از روش های آموزش عالی می بینیم که یک فرآیند چهارساله مشخص می گردد که طبق آن متقاضی در چه رشته هایی وارد گردد و طی آن، مجموع نمرات مثلاً درس مرتبط با رشته ای که می خواهد به آن وارد گردد، یا میانگین معدل او در چهارسال آخری که تحصیل نموده، مبنا قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما روش ارزیابی متفاوتی را باید دنبال کنیم که دبیرخانۀ شورای عالی انقلاب فرهنگی، طرح هایی در این زمینه دارد. ولی این مسئلۀ تصمیم گیری در زمینۀ کنکور متأسفانه جزو تابوهای آموزش عالی کشور در سال های گذشته شده است که امیدواریم بتوانیم این موضوع را نیز در تعامل با مجلس شورای اسلامی به نتیجه برسانیم.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "حذف کنکور جزو برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست، سهمیه های کنکور باید تعدیل شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف کنکور جزو برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست، سهمیه های کنکور باید تعدیل شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید