ارایه تسهیلات ویژه به تحقیقات کرونایی، علت غافلگیری دنیا در برابر بحران کرونا

به گزارش چاپ گرافیکی، رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به انجام تحقیقات مرتبط با کووید 19 در دانشگاه ها، گفت: با توجه به شرایط اضطراری و اورژانسی مساله، تسهیلات مناسبی از سوی معاونت های پژوهشی به این تحقیقات اختصاص یافته و در این میان امیدواریم که اطلاعات خوبی از نتایج این مقالات به کشور و حتی دنیا عرضه کنیم.

ارایه تسهیلات ویژه به تحقیقات کرونایی، علت غافلگیری دنیا در برابر بحران کرونا

دکتر داوود یادگاری در گفت و گو با چاپ گرافیکی، با اشاره به اقدامات این مرکز تحقیقاتی در حوزه کرونا، با بیان اینکه هم اکنون 10 تا 15 طرح مطالعاتی و پروتکل پژوهشی در این مرکز تحقیقاتی در دست اجراست، گفت: این تحقیقات در زمینه پیشگیری از کرونا، نوع داروها، نحوه انتشار بیماری و مقایسه داروها باهم انجام می شود و امیدواریم نتایج این تحقیقات به خودکفایی کشور در این زمینه ها کمک کند.

وی با اشاره به تشکیل هسته اصلی مطالعاتی در زمینه کرونا در ستاد کرونای استان تهران، اظهار کرد: این تحقیقات در زمینه ها و ابعاد مختلف تحقیقاتی و مطالعاتی در حال اجراست و با توجه به شرایط اضطراری و اورژانسی مساله، تسهیلات مناسبی از سوی معاونت های پژوهشی اختصاص یافته است. امیدواریم که اطلاعات خوبی از نتایج این مقالات به کشور عرضه کنیم.

نظر اثبات شده ای درباره منشاء کووید19 وجود ندارد

این متخصص عفونی در رابطه با موضوعات مختلف مطرح شده در ارتباط با منشا بیماری کووید19 شرح داد: هنوز نظر اثبات شده ای در این زمینه وجود ندارد و به طور قطع و یقین نمی توان گفت که این ویروس ساخته دست بشر است یا خیر؟

وی ادامه داد: شاید بتوان این احتمال را مطرح کرد که کووید 19 دست ساخته بشر و یا نتیجه تغییرات ژنتیکی در تحقیقات آزمایشگاهی باشد ولی بی تردید اثبات این مساله نیازمند گذشت زمان و تحقیقات گسترده بوده و در حال حاضر کشورهای مختلفی در حال پژوهش در این زمینه هستند.

دلیل غافلگیری جهان در برابر بحران کرونا

دکتر یادگاری با بیان اینکه بعد از شیوع این بیماری جهان شوکه و غافلگیر شد، اظهار کرد: البته تجارب قبلی در زمینه سارس و مرس نیز وجود داشت اما همه گیری و درصد شیوع کووید 19 بسیار بیشتر بود و در نتیجه جهان را غافلگیر کرد؛ حتی کشورهایی مانند آمریکا و کشورهایی اروپایی نیز از این قاعده مستثنی نمانده و اپیدمی در مدت زمان کوتاهی در جهان همه گیر شد و همه را شوکه کرد تا جایی که در11 مارچ و به سرعت سازمان جهانی بهداشت شرایط پاندمی را گفت، چراکه ویروس جدید دارای همه گیری سریع و بالایی بود و خیلی از کشورهای مدعی را غافلگیر کرد.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری در انتها با اشاره به علل غافلگیری کشورها با وجود اینکه از یک ماه قبل شاهد همه گیری بیماری در چین بودند، گفت: سرعت شیوع بالا و درصد ابتلا در مدت زمانی کوتاه علت غافلگیری کشورها بود، به گونه ای که خود چین هم غافلگیر شد و با وجود حجم هشدارهای متخصصان باز هم بیماری به اندازه کافی جدی گرفته نشد و همین مساله منجر به گسترش جهانی و تحمیل هزینه های بالای درمانی، اقتصادی و از همه مهمتر انسانی در جوامع شد. شاید سالها طول بکشد که جهان بتواند از این شوک سنگین خارج شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ارایه تسهیلات ویژه به تحقیقات کرونایی، علت غافلگیری دنیا در برابر بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارایه تسهیلات ویژه به تحقیقات کرونایی، علت غافلگیری دنیا در برابر بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید