آمار ابتلا و مرگ و میر کروناویروس به شدت در حال افزایش است

به گزارش چاپ گرافیکی، عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با بیان اینکه آمار مبتلایان و مرگ و میر بیماری کروناویروس به شدت در حال رشد است، گفت: پیش بینی می گردد که آمار مبتلایان تا انتها هفته رشد زیادی داشته باشد.

آمار ابتلا و مرگ و میر کروناویروس به شدت در حال افزایش است

دکتر مسعود مردانی - فوق تخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با چاپ گرافیکی، با بیان اینکه ویروس کرونا ویروسی شناخته شده است که بعد از رینو ویروس ها دومین علت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی محسوب می شوند، گفت: نسل جدید ویروس کرونا که در کشور چین شیوع پیدا نموده نوع جدیدی از ویروس کروناست که با انواع دیگر آن متفاوت است.

وی با بیان اینکه این بیماری تا چند هفته گذشته تنها در چین مشاهده شده بود، اظهار کرد: امروز در کشورهای مختلف مانند فرانسه، ایتالیا، کانادا، تایلند، ژاپن، کره جنوبی، آمریکا، استرالیا و غیره موارد مبتلایان به این بیماری مشاهده شده است.

مردانی با بیان اینکه موارد مبتلایان کروناویروس از 800 مورد در روز گذشته به 1975 مورد در امروز افزایش یافته است، توضیح داد: همچنین تعداد مرگ و میر از 26 مورد به 56 مورد افزایش یافته است.

اقدامات اجرا شده در ایران برای پیشگیری از بروز و شیوع کروناویروس

وی با بیان اینکه هنوز موردی از ابتلا به کرونا در ایران مشاهده نشده است، درباره اقدامات اجرا شده در ایران برای پیشگیری از بروز و شیوع این بیماری اضافه کرد: در فرودگاه امام (ره) تمام افراد در کلیه پروازهایی که از چین وارد ایران می شوند پیش از ورود مورد آنالیز و در صورت مشاهده علایم مورد معاینه قرار می گیرند.

عضو کمیته کشوری آنفلوانزا با اشاره به مسایل مطرح شده در رابطه با جدی نبودن روش های پیشگیری و تشخیص این بیماری در مرزهای کشور، گفت: در بسیاری از کشورها در فرودگاه ها و مرزها از دیتکتور استفاده می نمایند که این دستگاه از فاصله زیاد میزان تب و حرارت فرد را می سنجد، در این حالت افراد مشکوک شناسایی شده و توصیه های لازم ارایه می گردد. البته نمی توان تمامی افراد دارای تب را قرنطینه کرد، ولی توصیه های لازم برای جدی دریافت موضوع، مراجعه به پزشک و حاضر نشدن در جمع تا پیش از بهبودی باید گوشزد گردد.

وزارت بهداشت و سازمان هواپیمایی حساسیت خود به کرونا را افزایش دهند

وی با بیان اینکه ممکن است تمهیدات در نظر گرفته شده توان لازم برای پیشگیری از ورود مبتلایان را نداشته باشد، گفت: بنابراین وزارت بهداشت و سازمان هواپیمایی کشور باید حساسیت خود به این موضوع را افزایش دهند؛ چراکه جدیدا حتی در کشوری مانند کانادا موارد بیماری مشاهده شده و به دلیل رفت و آمدهای ایرانیان با کشورهای مختلف باید این مسایل و توصیه ها جدی تر گرفته گردد.

توصیه های مسافرتی برای پیشگیری از کروناویروس

مردانی با تاکید بر توصیه ها و اقدامات احتیاطی در این رابطه و بخصوص توصیه های مسافرتی، اظهار کرد: خودداری از لمس و تماس با حیوانات وحشی یا اهلی زنده یا مرده، خودداری از تماس نزدیک با فرد مبتلا به بیماری تنفسی، استفاده از ماسک در صورت در معرض تماس بودن با بیمار، شست و شوی مکرر دست با آب و صابون بویژه بعد از تماس با بیمار یا حیوان و مراجعه به پزشک درصورت داشتن بیماری تنفسی و در صورت داشتن سفر به کشورهای درگیر، بعضی از توصیه های لازم است.

راه های پیشگیری از انتقال این بیماری

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به بعضی دیگر از توصیه های پیشگیرانه بیماری کروناویروس و جلوگیری از انتقال بیماری، توضیح داد: استفاده از ماسک معمولی، رعایت حداقل یک متر فاصله با سایرین، پوشاندن دهان در زمان عطسه و سرفه یا استفاده از دستمال یکبارمصرف و یا استفاده از قسمت بالایی آستین در زمان عطسه و سرفه و شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون بعضی از توصیه های بهداشتی بسیار مهم است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر عدم حضور بیماران در جمع های مختلف مانند همایش ها و کنگره ها و ...، توضیح داد: خودداری از دست دادن، تماس و در آغوش کشیدن دیگران نیز جهت پیشگیری از انتقال بیماری بسیار اهمیت دارد.

مرگ و میر و شدت علایم بالینی کروناویروس بالاتر از سارس است

مردانی با اشاره به پیش بینی اپیدمیولوژیست ها در این رابطه، گفت: موارد مرگ و میر کروناویروس به سرعت افزایش خواهد یافت؛ چراکه بیماری سریعا منتقل می گردد. همچنین محققان فرانسوی در این رابطه اعلام کردند که مرگ و میر و شدت علایم بالینی کرونا از سارس هم بالاتر است.

مردانی همچنین به ایرانیانی که در چین اقامت دارند و یا قصد خروج از کشور به مقصد چین را به هر دلیلی دارند توصیه کرد: افرادی که در چین اقامت دارند باید از تردد غیر ضروری به شهرها و مناطق درگیر با این بیماری پرهیز نمایند و به هموطنان و تجار ایرانی نیز توصیه می کنم از سفر غیر ضروری به مقصد چین تا اطلاع ثانوی جدا خودداری نمایند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اطلاعیه سفارت ایران در پکن چین اظهار داشت: در این اطلاعیه از هموطنان درخواست شده با توجه به شیوع این بیماری در چین حتما مقصد خود را در چین قبل از رفتن رصد و از تردد در اماکن مشکوک و آلوده خودداری نمایند و در ادامه اگر چنانچه کار ضروری در این کشور ندارند از ورود و خروج به این کشور خصوصا در شهرهای قرنطینه پرهیز نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آمار ابتلا و مرگ و میر کروناویروس به شدت در حال افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار ابتلا و مرگ و میر کروناویروس به شدت در حال افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید